Fyzioterapie Chotěboř M Centrum

Fyzioterapie je dynamický zdravotnický obor zaměřený na prevencidiagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu. Vlivem fyzioterapeutických metod dochází k celkovému ovlivňování systému lidského těla. Fyzioterapie v rámci celostní medicíny spolupracuje s lékařskými obory nejen v oblasti ortopedie, neurologie, gynekologie a obecné rehabilitace, ale také v rámci interního lékařství a psychoterapie.

Co si vzít s sebou?

Něco pohodlného na převlečení (kraťasy, legíny, tričko…) a ručník.

V případě návštěvy u nezletilého sportovce je nezbytná přítomnost zákonného zástupce.

Ordinační hodiny

Pondělí6:30 – 15:00
Úterý6:30 – 15:00
Středa6:30 – 15:00
Čtvrtek6:30 – 17:30
Pátek6:30 – 12:00

Smluvní pojišťovny

111
207
201
213

Kontakt

Objednání je možné po předchozí telefonické domluvě, nebo přes e-mail.

+420 737 855 758

sportlekchotebor@sdamp.cz

Legií 1851, 583 01 Chotěboř

Personální obsazení

Mgr. Lucie Pradáčová

Fyzioterapeutka

Podrobný popis

V rámci Fyzioterapie poskytujeme služby podle potřeb každého pacienta. Nabízíme terapie akutních i chronických bolestí pohybového aparátu, rehabilitaci po úrazech či operacích, pomoc při řešení zdravotních problémů jednostranně zaměřených sportů a zaměstnání (např. sedavá práce) pro dospělé i děti (od 7 let).

Můžete vybírat z:

  • Komplexní kineziologický rozbor
  • Individuální terapie na 30 minut
  • Individuální terapie na 45 minut
  • Kineziotaping (aplikace tapu mimo individuální terapii)

Komplexní kineziologický rozbor

Kineziologický rozbor slouží jak k prevenci obtíží s pohybovým aparátem, tak k úspěšnému odhalení příčin Vašich obtíží. Jde o postup, který umožňuje hodnocení stavu motoriky jedince. Jeho cílem je návrh a sestavení úspěšné terapie. I drobné odchylky nebo dysfunkce zdánlivě nesouvisející s aktuálním stavem se mohou často podílet nebo přímo zapříčiňovat Vaše obtíže.

Součástí komplexního kineziologického rozboru je vstupní pohovor (anamnéza), zhodnocení subjektivních potíží s ohledem na Váš celkový zdravotní stav. Poté Vás fyzioterapeutka vyšetří a zvolí potřebné testy a postupy s cílem odhalit příčinu Vašich obtíží. Následně je zahájena cílená terapie k řešení Vašich problémů.

S čím Vám můžeme pomoci:

  • Prevence zranění a eliminace nežádoucího zatížení
  • Léčba zranění a bolestivých stavů pohybového aparátu
  • Management pooperačních stavů, ošetření pooperačních srůstů či jizev
  • Kompenzace sportovní/pracovní zátěže
  • Volba vhodné formy regenerace

Jak to probíhá?

Vstupní kineziologické vyšetření trvá cca 50 minut. Po posouzení údajů získaných při vstupním vyšetření fyzioterapeut navrhne individuální rehabilitační program.

Součástí je také vstupní rozhovor s pacientem, který slouží ke zjištění toho, jak moc je organismus zatížený a jaké další faktory mohou mít vliv na pohybový aparát. Otázky se týkají těchto oblastí:

  • Současné problémy pohybového aparátu
  • Prodělané úrazy a problémy pohybového aparátu
  • Pracovní zátěž – fyzická náročnost práce, pracovní poloha, časová náročnost práce během dne, pracovní prostředí
  • Sportovní zátěž – vykonávané sporty v současnosti i v minulosti, intenzita tréninku
  • Stres – vystavení organismu stresu v zaměstnání nebo v soukromí

Co všechno se vyšetřuje?

Kineziologický rozbor je zaměřený na vyšetření a zhodnocení pohybových stereotypů, svalovou sílu, rozsah kloubního pohybu, držení těla, stabilitu a celkovou kondici.

Jak se připravit?

Součástí vyšetření je i seznámení se s dosavadní léčbou, proto je dobré na vyšetření přinést zprávy od lékaře a výsledky z vyšetření (rentgen, CT, apod.). Vstupní vyšetření probíhá nejčastěji ve spodním prádle nebo v přiléhavém sportovním úboru.

Individuální terapie

Na základě kineziologického vyšetření včetně anamnézy, které odhalí možné příčiny, ale i důsledky poruch v pohybovém aparátu a napoví, jakým směrem by se mohla léčba ubírat, fyzioterapeut zvolí vhodnou metodu léčby.

Léčba se skládá z kombinace různých technik k uvolnění svalových spasmů, aktivních trigger pointů, mobilizace periferních kloubů nebo páteře, dále především nácvikem aktivního pohybu a správného zatěžování dané oblasti a následně zapojení do celkového pohybového projevu těla.

Předpokladem úspěšné léčby ve fyzioterapii je především motivace klienta. Aktivní cvičení a změna stereotypu zátěže v práci či při sportu jsou velice důležité, pokud má dojít k odstranění potíží s dlouhodobým efektem. Na závěr každé terapie je klient instruován k samostatnému cvičení a autoterapii, aby léčba byla co nejvíce efektivní.

Kineziotaping

Autorem kineziotapingu je Dr. Kenso Kase, který tuto metodu vyvinul v 70. letech. V posledních době je kineziotaping hodně rozšířený, metoda byla doplněná a zdokonalená. Nejčastěji se s ní můžeme setkat se sportovní sféře, kde je její využití úspěšné již několik let, ale čím dál častěji se objevuje i u běžné populace (např. přetížení svalů předloktí, Karpální tunely,…).

Metoda je založená na aplikaci bavlněné elastické pásky (různé barvy, podle volby pacienta) na tělo člověka. Materiál a samotná aplikace pásky jsou navržené tak, aby nastartovali tělu vlastní léčebné procesy. Elastické pásky poskytují podporu a stabilitu svalů a kloubů bez jakéhokoliv omezení rozsahu pohybu.

Pružná elastická páska je voděodolná, vzdušná a je nositelná dlouhou dobu tj. 4-7dní. Před samotnou aplikací kineziotejpu je vhodné kůži odmastit a odstranit případné ochlupení (zejména u mužů) pro maximální a optimální kontakt pásky na kůži. Někdy stačí jedno tejpování, ale průměrně se tejpuje 3-4x.

Léčebnými účinky kineziotapu je:

  • Zvýšení látkové výměny, která urychluje regeneraci
  • Uvolnění svalového napětí a zvýšení svalové funkce
  • Analgezie
  • Uvolnění tuhosti a otoku klubů a zlepšení kloubní pohyblivosti
Přejít nahoru